Svetlomety vozidla Volvo FMX
Buď svetlo – podľa možností bixenónové

Kompletne nový dizajn pre nákladné vozidlá, nové svetlomety poskytujú rovnaký výkon ako tie, ktoré boli nedávno vyvinuté pre Volvo FH, určené na dlhé trate. Sú tu však dve jedinečné zmeny.

Misia špecialistky na viditeľnosť Hanny Degermanovej je urobiť Volvo FMX známe pre svoje najlepšie svetlomety.

S týmito svetlami môžete riadiť neustále

Silnejšie, dlhšie, širšie

„Rozhodli sme sa, že sa staneme jednotkou v oblasti viditeľnosti,“ hovorí Hanna Degermanová. „Pre ľudí, ktorí riadia Volvo FMX je to dôležité, pretože pracujú na zlých cestách so zlým osvetlením – často celú noc – v štrkových jamách, baniach a lesoch.“ To je dôvod, prečo je teraz štandardné osvetlenie silnejšie, dlhšie a širšie. Podľa Stiga Elofssona, návrhára osvetlenia je to radikálne zlepšenie.

„Intenzita svetla z nových svetlometov je zreteľná. Riadenie v tme sa tak stáva menej únavným pre vodiča a zvyšuje bezpečnosť všetkých.“

Impozantný vzhľad

Nové svetlomety sú umiestnené vyššie a majú kompaktný dizajn – ten pripomína Stigovi diviaka. Dôvodom však nie je len vzhľad. Zlepšila sa aj robustnosť a spoľahlivosť. Nové halogénové svetlá vydržia aj vibrácie na teréne, ktorý vám roztrasie všetky kosti. Zistili to v brazílskej džungli.

„V ťažkých podmienkach vám dobré svetlomety pomôžu predísť poškodeniu vozidla. Čokoľvek, čo vás prinúti zastať, znižuje produktivitu,“ hovorí Hanna Degermanová.

Svetlomety vozidla Volvo FMX

Denné svetlo v tme

Bixenónové svetlomety, ktoré sú voliteľnou výbavou, ponúkajú extrémny výkon a sú dobré hlavne pre starších vodičov, ktorí majú unavené oči, podobne ako Stig Elofsson. „Poskytujú dvojnásobnú intenzitu svetla ako halogény a úplne inú farebnú teplotu – je to ako riadiť vo dne,“ hovorí Stig Elofsson. Tvár sa mu rozžiari: „S týmito svetlami môžete riadiť neustále.“ Aj nové bixenónové moduly sa už stali odolnejšími voči otrasom.

Test otrasov kabíny

Na simuláciu jazdy po koľajách, hrboľoch a výmoľoch nadizajnovala spoločnosť Volvo svoj vlastný vibračný vzorec. Počas testu otrasov kabíny sa toto peklo pre svetlomety aplikuje na nové svetlá 300-krát. Bixenónové svetlá prešli testom s požehnaním Stiga Elofssona. „Komponenty test vydržali a vyzerali po ňom ako nové,“ doplní.

Šikovné využitie LED diód

Oba varianty sú z veľkej časti podobné, bixenónový modul jednoducho nahrádza spodnú z dvoch halogénových žiaroviek. Modul zabezpečuje stretávacie aj diaľkové svetlá, ale pri diaľkových je doplnený horným halogénovým modulom.

Denné svetlá sú zabezpečené typickými svetlami LED v tvare písmena V. Spodná časť plní aj funkciu smerovky s použitím oranžového svetlovodu. V tej chvíli je zvyšok svetlovodu LED stlmený, aby bola smerovka ešte výraznejšia. Skutočnosť, že je to unikátne, je pre Hannu Degermanovú menej dôležitá, ako praktická výhoda: o dve žiarovky menej, ktoré treba meniť.

Mriežky chránia svetlá

Chrániče svetlometov sú montované v továrni, ale dajú sa meniť. Znamená to, že vodič môže ľahko vymeniť cestnú verziu za offroadovú. Sú vystužené oceľou, čo ich robí veľmi odolnými. Jemná mriežka offroadovej verzie chráni sklo od menších kamienkov. Aké sú ale silné – pomôžu ak narazíte do niečoho väčšieho?

Hanna Degermanová

„Nie do kengury,“ odpovedá Stig Elofsson. „Zákazníkom, ktorí používajú mriežky v buši, ale predáme menej náhradných dielov.“

Efekt viditeľnosti

Otázkou zostáva, či nové svetlá budú mať dostatočný výkon, aby splnili firemný cieľ viditeľnosti. Hanna Degermanová si myslí, že bude: „Osvetlenie Volva FMX je rovnako dobré alebo lepšie ako u ktoréhokoľvek iného nákladného vozidla.“

Preskúmajte nové a vylepšené svetlomety

10
Svetlomety