Prevezmite kontrolu nad vašou trakciou - automaticky

Keď cestu pohltí bahno alebo piesok, jediný spôsob ako predísť problémom, je nezastať. V takýchto situáciách sa máločo vyrovná hnanej prednej náprave vozidla Volvo FMX. Ešte menšiu konkurenciu bude mať teraz, keď je vybavená Automatickým ovládaním trakcie (ATC), novou inteligentnou funkciou, ktorá v prípade potreby automaticky zapojí prednú nápravu.

Je ťažké uveriť, že manažér stavebného segmentu v čistej bielej košeli práve prišiel z bahenného kúpeľa v Brazílii. Až kým nezačne hovoriť o výhodách nového automatického pohonu na všetky kolesá.

Tlačidlo známe ako Do pekla!

„Naša hnaná predná náprava bola odjakživa navrhnutá tak, aby bola voliteľná a dala sa v prípade potreby jednoducho zapojiť. Chceli sme ju však ešte ďalej zlepšovať, aby sme odbremenili vodiča. Pomocou funkcie Automatické ovládanie trakcie majú vždy istotu, že získajú potrebnú trakciu vtedy, keď ju práve potrebujú,” hovorí Jonas Odermalm.

Nižšia spotreba paliva

Permanentné zapojenie pohonu všetkých náprav je u stavebných nákladných vozidiel bežným riešením. Volvo však zvolilo iný prístup. Jonas Odermalm spomína na výskum, ktorý prebiehal v púšti: „V skutočnosti ju potrebujete len dve až päť percent z celkového času. Znamená to, že 95 percent času je zapojenie hnanej prednej nápravy len plytvaním paliva – ak to však nie je FMX vybavené Automatickým ovládaním trakcie.”

Jazda na voľnobeh

Ak to podmienky dovoľujú, systém automaticky uvoľní prednú nápravu. Znamená to priamy transfer sily z motora na zadnú hnanú nápravu. Ostatné kolesá sa točia voľne a spotrebuje sa preto menej paliva. Keď sa záber predných pneumatík sústredí na ovládanie, zlepšuje sa aj manévrovateľnosť nákladného vozidla. Ďalšou výhodou je menšie opotrebovanie prednej nápravy.

Keď narazíte na extrémne podmienky

Najdôležitejšia vec, ktorú potrebujete u nákladného vozidla so šiestimi hnanými kolesami, je možnosť uzamknúť medzinápravový diferenciál – čím sa diagonálne uzamknú dve zo zadných kolies naprieč podvozkom. Podľa Jonasa Odermalma to v mnohých situáciách postačuje. „Ak začne byť terén extrémne klzký, zapojíte hnanú prednú nápravu. To vám pomôže vo väčšine situácií – tu vstupujeme do oblasti extrémnej mobility.“

„Potom tu máme ešte niečo, čo poznáme pod názvom tlačidlo Do pekla! Jeho stlačením sa uzamkne predný diferenciál, čo veľmi sťaží otáčanie vozidla – umožní vám to ale dostať sa späť na suchú zem.“

Jonas Odermalm

Zapnúť alebo vypnúť

Pri otázke, čo je na takomto type mobility príťažlivé, odpovedá Jonas Odermalm veľmi rýchlo: „Funkcia ATC ponúka všetky prednosti voliteľnej hnanej prednej nápravy, ale je rovnako výhodná ako trvalý systém. Myslím si, že to ocenia vodiči všetkých typov vozidiel: u servisných vozidiel 4×4 na údržbu ciest, vyklápacích vozidiel 6×6 pracujúcich pri ropovodoch v púšti aj u vyklápacích vozidiel 8×6 v lomoch a žeriavoch 10×6 na piesčitých staveniskách.”

„Samozrejme by to nebolo tak atraktívne, nebyť našej reputácie pre odolnosť a spoľahlivosť,“ dodáva.

Získajte viac informácií o Automatickom ovládaní trakcie


Find Your Dealer

8
Mobilita