Nebojte sa, hák vydrží aj o 20 ton viac

Nové Volvo FMX je skonštruované tak, aby vydržalo drsné zaobchádzanie v stavebnom priemysle. Je tak silné, že dokáže udržať na háku až 32 ton. Nákladné vozidlo by malo byť schopné pokračovať v práci akoby sa nič nestalo, aj po náraze do kopy makadamu, či dokonca betónovej steny.

Človek, ktorý dizajnoval novú prednú časť je pokojný, má rýchlu myseľ a pravdepodobne by nepôsobil neprirodzene ani na hokejovom ihrisku. Hans Bergqvist opisuje vykonané zmeny. „Zamerali sme sa na robustnosť a jednoduchú údržbu vozidla. Pridali sme veľa oceľových častí, hmotnosť sa však veľmi nezvýšila – len asi o päť alebo šesť kilogramov. Robustnosť sa však zvýšila mnohonásobne.“

Absorbuje energiu ako obrovská pružina

Hranatosť má svoj účel

„Nové ťažné zariadenie, nový predný nárazník a nový spodný kryt motora – všetko je pripojené k prednému ochrannému nosníku pomocou masívnych konzol. Spolu tvoria zostavu podobnú krabici. Predná časť sa stáva neskutočne pevnou, pretože je predĺžením podvozku. Vďaka tomu absorbuje energiu nárazov v nízkych rýchlostiach ako obrovská pružina. Navyše takmer úplne eliminuje vlastnú frekvenciu a s ňou spojené chvenie kabíny“, hovorí Hans Bergqvist.

Ťažné zariadenie je tak masívne, že sa naň môžete postaviť a dosiahnuť na predné sklo.
Ťažné zariadenie vozidla Volvo FMX

Vráti sa do pôvodného tvaru

Jedným z testov na meranie robustnosti konštrukcie je snaha preraziť prednú časť pomocou oceľovej tyče zaťaženej 3 tonami. Krabicová konštrukcia sa správa ako pružina, vráti sa takmer do pôvodného tvaru.

Pri ďalšom teste sa využíva betónový blok. Nákladné vozidlo doň narazí v rýchlosti 5 km/h, čím vznikne obrovské množstvo energie. Oceľ sa mierne ohne, ale z veľkej časti si zachová tvar. Pevnosť jadra prednej časti nákladného vozidla a elastickosť polypropylénu na nárazníku tvoria víťaznú kombináciu.

Ťažné zariadenie

Viac ocele znamená dlhšiu prevádzkyschopnosť

„Rohové časti nákladného vozidla sú vystavené nárazom, preto sú bočné nárazníky vyrobené z trojmilimetrovej vysokokvalitnej ocele“, hovorí Hans Bergqvist. Nové svetlomety sa nachádzajú oveľa vyššie nad nárazníkom, kde je menšie riziko ich poškodenia. Karosériové diely sú oddelené a neprekrývajú sa. Kozmetické poškodenia tak zostávajú izolované.

Hans Bergqvist

„Ak sa vám podarí prednú časť vážne poškodiť, budete diel pravdepodobne schopný opraviť vlastnými silami. Všetky skrutky sú viditeľné a ľahko prístupné. Sme si istí, že táto vlastnosť bude u zákazníkov populárna, pretože šetrí a predlžuje prevádzkyschopnosť.“

Je schopné potiahnuť aj potlačiť 32 ton

Ťažné zariadenie je vyrobené z jedného kusu liatiny. „Ak zostanete zaseknutý na nápravách s pretáčajúcimi sa kolesami, bager alebo iné Volvo FMX vás môže dostať späť na kolesá prakticky okamžite. Ťažné zariadenie je odkryté, čo znamená, že ho môžete použiť ako rebrík pri lezení na prednú časť. Kamkoľvek stúpite, bude to pevné. Nič sa nezlomí ani nepraskne,“ hovorí Hans Bergqvist. Pomocou rukoväte sa dá kedykoľvek dostať k zaisťovaciemu čapu ťažného zariadenia.

Prezrite si podrobnosti o prednej časti a ťažnom zariadení

3
Robustnosť