Súčasťou dizajnu je ničím nerušený výhľad

Podľa vodičov a prevádzkovateľov je efektívnosť je ešte dôležitejšia, ako sa zdalo. Príkladom toho sú nový volant, palubná doska a prístrojový panel.

Prvý dojem, ktorý získate vo vnútri kabíny je komfort a funkčnosť. Niektorí si všimnú drobné zlepšenia sedadla vodiča. Vylepšené úložné priestory komentujú všetci.

Vo vnútri musí zostať všetko pokojné

Plánovanie dlhej životnosti

Louise Karlssonová a Malin Gabreová sú produktové návrhárky. Zdá sa byť vhodné hovoriť s nimi o interiéri novej kabíny tu, v miestnosti zaliatej denným svetlom. Nachádzame sa v budove, v ktorej boli skonštruované prvé vozidlá Volvo.

„Najvyššou prioritou je, aby vodiči videli a sedeli dostatočne dobre, aby mohli podávať dobrý výkon, “ začína rozhovor Malin Gabreová. Jej kolegyňa pokračuje: „Toto je dôvod, pre ktorý tvrdo pracujeme na viditeľnosti a ľahkej dosiahnuteľnosti: ovládacie prvky, ktoré používate stále musia byť v dosahu pre nízkych aj vysokých vodičov.“ Keďže kabína Volva FMX je nízko položená na podvozku, je nastupovanie a vystupovanie relatívne ľahké.

Vidíte to, čo potrebujete vidieť

Prístrojový panel podáva dôležité informácie tam, kde ich vodič okamžite vidí. Menej často používané ovládacie prvky sú posunuté ďalej. Sekundárny informačný displej je teraz nainštalovaný v novom prístrojovom paneli – ktorý bol predtým výsuvný. Dôvody pre vytvorenie jednoduchého a čistého dizajnu vysvetľuje Louise Karlssonová: „V kabíne musí zostať všetko pokojné, aby sa vodič mohol sústrediť na dianie vonku. Vodiči, ktorí riadili nové vozidlo potvrdili, že sa zlepšila viditeľnosť.“

Najdôležitejšie tlačidlá dajte na najlepšie miesta

Veľa technických vylepšení pochádza z nedávno uvedeného Volva FH. Príkladom sú flexibilné spínače, ktoré umožňujú vodičovi vybrať si funkcie, ktoré budú umiestnené najbližšie k volantu. „Umožňuje vám to preorganizovať si ich pre prípad, že sa váš spôsob práce zmení,“ hovorí Malin Gabreová.

Pracovisko vozidla Volvo FMX

V jednote s volantom

Niekoľko funkcií sa presťahovalo z páčok na ovládacie prvky na volante. Tieto prvky sú logicky zoskupené podľa funkcie a ľahko prístupné pre prsty. Louise Karlssonová tvrdí, že tento dizajn je dobrý aj pre unavené ruky: „Nový volant ponúka veľa možností na uchopenie, takže vodič si vždy nájde takú, ktorá mu najviac vyhovuje. Spolu s Volvo dynamickým riadením, ktoré znižuje namáhanie pri riadení, tento dizajn výrazne zlepšuje ergonómiu pre vodiča.“

Louise Karlssonová

Lepšie pracovisko

„O kabíne sme veľa rozmýšľali ako o pracovisku. Je to miesto, na ktorom vodiči strávia väčšinu času – a kde majú väčšinu svojich vecí. Pridali sme teda nový úložný priestor na dokumenty vedľa sedadla vodiča a oveľa lepší priestor na dverách. Tento je priestranný, ale nezavadzia pri nastupovaní a vystupovaní,“ tvrdí Malin Gabreová.

V novej kabíne je množstvo detailov, ktoré zjednodušujú život. Príkladom je zväčšená priehradka na palubnej doske s držiakom na pero, miestom na uloženie telefónu a integrovanou USB zásuvkou. „Nájdete tam dokonca aj rozkladací držiak, do ktorého sa zmestí aj 2-litrová PET fľaša – pre prípad, že vodič vysmädne,‟ dodáva Malin Gabreová.

Vzduchová pištoľ vozidla Volvo FMX

Rozlúčte sa s pieskom a špinou

Ďalšou novinkou je vzduchová pištoľ poháňaná stlačeným vzduchom zo sedadla. Louise Karlssonová vysvetľuje prečo je to užitočné: „Ide o jednoduchý spôsob čistenia ovládacích prvkov a palubnej dosky v prostredí, ktoré je často veľmi prašné. Keďže na dverách nie sú žiadne parapety alebo okraje, môžete nečistotu jednoducho vyfúknuť von.‟

Interiér má tmavšiu farbu ako u sestry FM. Takto je odolnejší voči špine a škvrnám. Je to čierno-hnedá farba nazvaná Raven.

Preskúmajte detaily interiéru kabíny

6
Pracovisko