Delší jízdy s větším zatížením na plynový pohon – díky vozu Volvo FM MethaneDiesel

Kdy se vznětový motor stane nejžhavější novinkou v oblasti metanové technologie? Toto léto – kdy se do provozu na třech trzích dostanou první sériově vyrobené nákladní vozy FM MethaneDiesel. Už od prvního dne budou nová nákladní vozidla Volvo jedinečná na poli dálkové přepravy. Díky použití plynu i běžného paliva se otevírají nové možnosti v oblasti snižování spotřeby paliva a tvorby zplodin CO2.

NEJÚČINNĚJŠÍHO VYUŽITÍ PLYNU JSME DOSÁHLI VE VZNĚTOVÝCH MOTORECH
Co se týče efektivity a jízdních vlastností, naše technologie vznětových motorů Euro 5 je mnohem dále než běžné plynové motory. Pravdou však zůstává, že v porovnání s naftou může použití umělého bioplynu snížit tvorbu emisí CO2 až o 20% . Takže jak skloubit výhody obou technologií dohromady?
Začínáme malým množstvím nafty, které zapálí metan. Tím získáme všechny klady vznětového motoru a přitom oproti nákladním vozům s běžným zapalováním plynu ušetříme 25 % plynu. Následně je do válců vstřikováno co nejvíce metanu. Avšak neděje se to na úkor výkonu, který je na stejné úrovni, jakou byste čekali od vznětových motorů.

PLYN SE NA SVOU CESTU TEPRVE VYDÁVÁ
Doposud byla přeprava na dlouhé vzdálenosti pro nákladní vozy poháněné plynem naprosto nemyslitelná. Ale výrazné zvýšení účinnosti zajištěné naší metandieselovou technologií zvyšuje dojezd vozů na 500 km, přičemž postupně dojde k navýšení až na 800 km. Navíc je vždy možné jet výhradně na naftu, pokud se například stane, že plyn není dočasně k dispozici.


diagram Odhadovaný dojezd jednotlivých nákladních vozů poháněných plynem 

“Díky kombinaci výhod plynového pohonu a účinnosti vznětového motoru nabízí motory FM MethaneDiesel o 30 až 40% vyšší účinnost než běžné zážehové plynové motory. Výkon se navíc pohybuje na úrovni vznětového agregátu a motor disponuje možností pohonu výlučně na naftu.“

Lars Mårtensson, ředitel odboru životního prostředí společnosti Volvo Trucks
Volvo FMevery drop counts 

OD LÉTA 2011: 100 NÁKLADNÍCH VOZŮ VOLVO S PLYNOVÝM POHONEM

Testovací jízdy se uskutečnily v severní Evropě. Od tohoto léta budete moci potkat vozy Volvo FM MethaneDiesel v Nizozemsku, Švédsku a Velké Británii. V roce 2012 dojde k navýšení výroby na 400 vozidel a k rozšíření dostupnosti na více trzích.

METAN: DOSTUPNÁ A OBNOVITELNÁ ALTERNATIVA
V mnoha zemích je plyn již nyní dostupný v kapalné či stlačené podobě. Pokud pojede Volvo FM Methane Diesel na plyn vyrobený z biologického odpadu, může v porovnání s naftou snížit tvorbu zplodin CO2 až o 70% v porovnání s běžným provozem na naftu.. . I v případě použití fosilního metanu má za následek pokles vzniku emisí CO2 až o 20% .