Dlhšie jazdy s väčším zaťažením na plynový pohon – s vozidlom Volvo FM MethaneDiesel

Kedy sa vznetový motor stane najčerstvejšou novinkou v oblasti metánovej technológie? Toto leto – keď sa prvé sériovo vyrábané nákladné vozidlá FM MethaneDiesel dostanú do prevádzky na troch trhoch. Nákladné vozidlá Volvo budú od prvého dňa jedinečným zjavom na poli diaľkovej prepravy. Vďaka použitiu plynu i bežného paliva sa otvárajú nové možnosti v oblasti znižovania spotreby paliva a tvorby emisií CO2.

PLYN POUŽÍVAME VO VZNETOVOM MOTORE, ABY SME HO MAXIMÁLNE VYUŽILI
Naša technológia vznetových motorov Euro 5 významne predstihuje tradičné plynové motory z hľadiska efektívnosti a jazdných vlastností. V porovnaní s naftou však vyrábaný bioplyn dokáže znížiť emisie CO2 až o 70 %. Takže ako skĺbiť výhody oboch technológií?
Začali sme malým množstvom nafty na zapálenie metánu. Poskytlo nám to všetky výhody vznetového motora – úsporu až 25 % plynu v porovnaní s nákladnými vozidlami s bežným zapaľovaním plynu. Do valcov sa potom vstrekuje čo najviac metánu a zároveň sa zachová plynulá výkonnosť očakávaná od vznetových motorov.

DLHÁ CESTA K PLYNU SA EŠTE LEN ZAČALA
Doteraz bolo využitie nákladných vozidiel na plynový pohon pri dlhších cestách nepredstaviteľné. Efektívny rozvoj našej metánovej-dieselovej technológie však rozšíril dojazd na 500 km a postupne sa bude zvyšovať na 800 km. Navyše, vždy máte istotu, že v prípade dočasnej nedostupnosti plynu môžete jazdiť pohonom výhradne na naftu.


diagram Odhadovaný dojazd jednotlivých nákladných vozidiel poháňaných plynom. 

“Spojením výhod plynového pohonu a efektívnosti vznetového motora je FM MethaneDiesel o 30 až 40 % efektívnejší ako bežný zážihový plynový motor. Navyše, funguje ako vznetový motor a ak nezískate plyn, môže jazdiť výlučne na naftu.’’

Lars Mårtensson, riaditeľ odboru životného prostredia spoločnosti Volvo Trucks
Volvo FMevery drop counts 

100 NÁKLADNÝCH VOZIDIEL VOLVO S PLYNOVÝM POHONOM OD LETA 2011

Prevádzkové testy sa uskutočnili v severnej Európe. Od tohto leta budete môcť stretnúť nákladné vozidlá Volvo FM MethaneDiesel v Holandsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve. V roku 2012 sa výroba zvýši na 400 nákladných vozidiel a dodávky sa rozšíria na ďalšie trhy.

METÁN: DOSTUPNÁ A OBNOVITEĽNÁ ALTERNATÍVA
Plyn už je k dispozícii v mnohých krajinách, infraštruktúra sa rozrastá. Ak je vozidlo Volvo FM MethaneDiesel poháňané metánom, ktorý sa vyrába z biologického odpadu, znižujú sa emisie CO2 až o 70 % v porovnaní s naftou. Dokonca aj používanie metánu z fosílnych zdrojov znižuje emisie
CO2 o 20 %.