Hybrid

Najsilnejší hybrid ticho prichádza

Prvé ťažké nákladné vozidlo pre zvoz komunálneho odpadu s hybridným pohonom paralelne využíva vznetový motor a elektromotor na zníženie spotreby paliva a tvorby emisií CO2 až o 30 % To však je len polovica úspechu. Elektromotor nahrádza vznetový motor pri štartovaní a nízkych otáčkach a naviac zlepšuje schopnosť akcelerovať, čo ocení nielen vodič, ale vďaka zníženiu hladiny hluku aj všetci ostatní.

NA VYBRANÝCH TRHOCH UŽ V PREVÁDZKE
Prevádzkové testy nenápadne prebiehali vo Francúzsku, Veľkej Británii a Holandsku od roku 2008. Prvých 100 vyrobených ťažkých hybridných nákladných vozidiel je určených pre nasledujúce trhy: Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko.

26 TON POKOJA A MIERU
Distribúcia tovaru a zvoz komunálneho odpadu v mestských štvrtiach je pre využitie hybridnej technológie najvhodnejšie. Práve tu totiž dochádza k častému rozjazdu a zastavovaniu a jazde nízkymi rýchlosťami. A to je oblasť, kde dokáže elektrický pohon ušetriť najviac paliva. Na zlepšenie palivovej hospodárnosti sa používajú aj aerodynamické spojlery. A keďže hovoríme o 26-tonovom vozidle, úspory sa prejavia veľmi rýchlo.
 “Spätná väzba od našich vodičov pri prevádzkových testoch potvrdzuje, že hybridná technológia je pre jazdu v meste najvhodnejšia: vozidlo Volvo FE Hybrid je v meste rýchle a tiché – neočakávaný bonus pri snahe o zníženie spotreby paliva a emisií CO2.’’
Lars Mårtensson, riaditeľ odboru životného prostredia spoločnosti Volvo Trucks 
 
every drop counts
Hybrid engine 
Systém MDS (Motor Drive System – systém elektrického pohonu) je kombináciou štartéra, pohonného elektromotora a generátora.
INTELIGENTNÁ TECHNOLÓGIA
Elektromotor, alebo systém motorového pohonu, je vklinený medzi 7-litrový vznetový motor a automatizovanú prevodovku I-Shift. Vďaka tomu sa môže vznetový motor zapojiť, keď elektromotor dosiahne vysokých otáčok a na pohone vozidla sa tak môžu podieľať oba agregáty. Pomocou alternátoru sa rekuperovaná energia z brzdenia využíva na pohon elektromotora aj na nabíjanie lítiových akumulátorov – žiadne ďalšie nabíjanie už nie je potrebné.

ZNÍŽENIE SPOTREBY PALIVA, TVORBY EMISIÍ CO2 A HLUKU V MESTE
V porovnaní s tradičným nákladným vozidlom so vznetovým motorom môže spotreba paliva pri distribúcii tovaru dosiahnuť až 20 % úsporu. Dá sa očakávať, že vo vozidlách na zvoz komunálneho odpadu sa spotreba paliva zníži až o 20 % a pri využití lisovacej jednotky namiesto pohonu až o 30 %. Rovnako možno až o 30 % obmedziť tvorbu emisií CO2. Hladina hluku vozidla pri rozjazde sa môže znížiť až o polovicu.