„Je to ako jazda s osobným vozidlom‟

Dve svetové novinky pozdvihli ovládanie na ceste na ešte vyššiu úroveň. Vďaka samostatnému zaveseniu kolies a hrebeňovému riadeniu získalo Volvo FH vlastnosti, ktoré boli predtým dostupné len v osobných automobiloch.

Na úzkej a hrboľatej ceste je niekedy ťažké udržať nákladné vozidlo v požadovanom smere. „Osobný automobil sa na rovnakej ceste ovláda jednoduchšie. Vodič sedí omnoho nižšie a má na všetkých stranách väčšiu rezervu,“ hovorí Niklas Fröjd, špecialista na dynamiku vozidiel v spoločnosti Volvo. Osobný automobil má ďalšiu výhodu – samostatné zavesenie kolies. Každé koleso automobilu má vlastnú nápravu, a preto sa môže otáčať nezávisle od ostatných.
 
„Na nákladnom vozidle má každý pár kolies spoločnú nápravu. Jedno koleso preto vo veľkom rozsahu ovplyvňuje pohyb toho druhého,“ vysvetľuje Niklas Fröjd. V novom vozidle Volvo FH sa pomery trochu vyrovnali. Rozhodnite sa pre nové samostatné zavesenie predných kolies (Individual Front Suspension – systém IFS) a budete sa môcť spoľahnúť na jazdné vlastnosti, ktoré nie sú pre ťažké nákladné vozidlá také bežné.
 
„Za volantom všetkých nových vozidiel Volvo FH budete mať podobný pocit ako pri riadení osobného automobilu. Systém IFS však i toto posúva o krok ďalej. Nákladné vozidlo sa v zákrutách ešte menej kníše a po rovných úsekoch prechádza priamo ako šíp aj v prípade, ak je cesta hrboľatá,“ hovorí Niklas Fröjd.

„So systémom IFS sa nákladné vozidlo v zákrutách kníše ešte menej“

Ešte presnejšie ovládanie

Systém IFS vytvára predpoklady pre ďalšiu prevratnú novinku vo svete ťažkých nákladných vozidiel – hrebeňové riadenie. Táto technológia, ktorá je dominantná v automobilovom odvetví, zlepšuje pocit z ovládania riadenia a kontakt s cestou. Keď otočíte volant vo vozidle s hrebeňovým riadením, kolesá reagujú okamžite. „Rozdiel medzi jazdou s nákladným vozidlom a jazdou s osobným automobilom nikdy nebol menší,“ dodáva Stefan Axelsson, vedúci skupiny v spoločnosti Volvo, ktorá doladila nové vlastnosti ovládania. Keď hovoríme o ovládaní, často sa zabúda, ako ovplyvňuje efektívnosť vodiča a následne konkurencieschopnosť spoločnosti. „Dobré jazdné vlastnosti uľahčujú riadenie. Vodičovi to pomáha byť neustále ostražitý a jazdiť bezpečne,“ hovorí Stefan Axelsson. „Svieži vodič okrem toho lepšie reprezentuje spoločnosť, keď príde s tovarom k zákazníkovi.
So systémom IFS sa nákladné vozidlo v zákrutách kníše ešte menej

Každé nové Volvo FH má vylepšenú stabilitu a presnosť ovládania

Zvýšená stabilita kabíny proti prevráteniu a dobre vyvážené tlmenie kabíny, ako aj podvozku. To sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k vylepšeniu stability proti prevráteniu o 50 percent, čo si teraz môžete vyskúšať vo všetkých kabínach nového modelu FH.
 
„Jedným z príkladov sú pružiny zavesenia v zadnej časti kabíny. Boli posunuté od seba o 25 cm, vďaka čomu sa výrazne zvýšila stabilita kabíny proti prevráteniu,“ hovorí Stefan Axelsson. Zvýšená stabilita kabíny spolu s novou geometriou a vylepšeným dizajnom odpruženia prednej a zadnej nápravy tiež prispeli k lepšej smerovej stabilite nového nákladného vozidla.
 
To všetko poskytuje vodičovi ešte intenzívnejší pocit presnosti a kontroly, takže jazda je bezpečnejšia a menej únavná. „Všetci pracovníci, ktorí prispeli k vývoju lepších jazdných vlastností, sú veľmi hrdí na výsledok spoločnej práce,‟ dodávajú Niklas Fröjd a Stefan Axelsson.
2
Ovládanie