Vytvorené pre vodičov, ktorí majú radi skratky

Keď cestu pohltí bahno alebo piesok, jediný spôsob ako predísť problémom, je nezastať. Tu je ťažké poraziť vysoko ovládateľnú hnanú prednú nápravu vozidla Volvo FMX. Teraz je ešte ťažšie ho poraziť. Je kompletne prepracované tak, aby malo väčšiu svetlú výšku, ktorá dáva nákladnému vozidlu skutočný offroadový nájazdový uhol.

Je ťažké uveriť, že manažér stavebného segmentu v čistej bielej košeli práve prišiel z bahenného kúpeľa v Brazílii. Až kým nezačne hovoriť o novom systéme 8×6 a prepracovanej prednej náprave.

Tlačidlo známe ako Do pekla!

„Konfigurácia 8×6 je už nejaký čas k dispozícii, teraz sa však stala súčasťou našej štandardnej ponuky, takže ju môžeme zákazníkom doručiť rýchlejšie. Jednoducho povedané, je to vozidlo s pohonom šiestich kolies s pridanou nápravou na zvýšenie nosnosti. S novou prednou nápravou sa však stáva veľmi užitočným vozidlom v hraničných podmienkach – podobne ako systém 6×6 a 4×4,“ hovorí Jonas Odermalm.

Strmšie kopce a hlbšie priekopy

Predná náprava je presunutá o 100 milimetrov viac dopredu. To dáva vozidlu oveľa lepší nájazdový uhol. Tiež to ale znamená, že môže byť skombinovaná s kompletnou ponukou komponentov podvozku a motorov. Od korunového kolesa a pastorka až po ložiská je náprava úplne vynovená. Jej dizajn ju robí silnejšou, jednoduchšou a poskytuje väčšiu svetlú výšku.

„Najnižšie položenou súčasťou bola pôvodne paralelná tyč, teraz je však integrovaná za profilom prednej nápravy. Najnižším bodom vozidla je odolný kryt nápravy. Svetlá výška plne naloženého vozidla sa výrazne zlepšila. V spojení s novým nájazdovým uhlom to prispieva k jeho všestrannosti v členitom teréne,“ vysvetľuje Jonas Odermalm.

Nižšia spotreba paliva

Permanentné zapojenie pohonu všetkých náprav je u stavebných nákladných vozidiel bežným riešením. Volvo uprednostňuje ponechať voľbu zapojenia náprav na vodiča – keď je to potrebné. Jonas Odermalm si spomína na výskum v púšti: „V skutočnosti to potrebujete len približne dve až päť percent času. Znamená to, že 95 percent času je zapojenie všetkých náprav len plytvaním paliva – ak to však nie je FMX, v ktorom si vodič môže vybrať či ho použije.“

Jazda na voľnobeh

Pomocou spínača na palubnej doske môže vodič prepnúť na pohon zadných kolies, ak to podmienky dovoľujú. Znamená to priamy transfer sily z motora na zadnú hnanú nápravu. Ostatné kolesá sa točia voľne a spotrebuje sa preto menej paliva. Ďalšou výhodou je menšie opotrebovanie prednej nápravy.

Mobilita vozidla Volvo FMX

Keď narazíte na extrémne podmienky

Najdôležitejšia vec, ktorú potrebujete u nákladného vozidla so šiestimi hnanými kolesami, je možnosť uzamknúť medzinápravový diferenciál – čím sa diagonálne uzamknú dve zo zadných kolies naprieč podvozkom. Podľa Jonasa Odermalma to v mnohých situáciách postačuje. „Ak začne byť terén extrémne klzký, zapojíte hnanú prednú nápravu. To vám pomôže vo väčšine situácií – tu vstupujeme do oblasti extrémnej mobility.“

„Potom tu máme ešte niečo, čo poznáme pod názvom tlačidlo Do pekla! Jeho stlačením sa uzamkne predný diferenciál, čo veľmi sťaží otáčanie vozidla – umožní vám to ale dostať sa späť na suchú zem.“

Jonas Odermalm

Zapnúť alebo vypnúť

Pri otázke, čo je na takomto type mobility príťažlivé, odpovedá Jonas Odermalm veľmi rýchlo: „Rozhodnutie, kedy je potrebných viac náprav, nechávame na vodičovi. Myslím si, že to ocenia vodiči všetkých typov vozidiel: u servisných vozidiel 4×4 na údržbu ciest, vyklápacích vozidiel 6×6 pracujúcich pri ropovodoch v púšti aj u vyklápacích vozidiel 8×6 v lomoch.“

„Samozrejme by to nebolo tak atraktívne, nebyť našej reputácie pre odolnosť a spoľahlivosť,“ dodáva.

Preskúmajte všetky možnosti pohonu všetkých kolies

8
Mobilita