Oáza na
pouštní dálnici

Dobře vybavená a útulná kabina nabízí více než jen pohodlí – nabízí konkurenční výhodu. V boji o ty nejkvalitnější řidiče totiž význam útulně zařízené kabiny stále více roste.

Odpočatého a vyspaného řidiče poznáte podle účetních záznamů. Vyznačuje se vyšší výkonností, méně častými zraněními, menšími škodami na vozidle a více včasnými dodávkami.

„Odpočatý řidič tolik nechybuje a jednoduše stojí méně peněz,“ říká Rikard Orell, který pracuje ve společnosti Volvo Trucks na postu vedoucího designového oddělení. Dobrá kabina navíc poskytuje prostor jak pro práci, tak pro odpočinek. A této kombinace se snažili návrháři kabiny nového Volva FH dosáhnout.

Lepší rovnováha mezi životem a prací

„Kabinu přirovnáváme k hotelu. Měla by být čistá, uklizená a účelně zařízená, ale zároveň byste se v ní měli cítit jako doma,“ popisuje Carina Byström pracující pro společnost Volvo Trucks jako návrhářka interiérů. Jedním z cílů bylo vytvořit klidné prostředí. Proto kabině dominují ladné tvary a jemné, hladké povrchy.

Díky ergonomičtějšímu provedení může řidič navíc strávit za volantem více času, aniž by musel dělat časté přestávky.
„Proto je důležité, aby bylo možné sedadlo i volant nastavit v co největším rozsahu a aby měl řidič jídlo a pití na dosah ruky,“ vysvětluje Carina Byström.

Téměř jako doma

Přesto, že tráví uvnitř kabiny většinu času, řidiči musí strávit poměrně dost času venku. Například při nakládání a připojování přívěsu. V deštivých dnech může řidič zmoknout. Začít cestu v suchém oblečení pak může zachránit celý den.

Sušička Sušička je vlastně látkový pytel, který má ve dně vestavěný větrák. Když sušičku nepoužíváte, stačí ji sklopit a nebude vám překážet. To znamená, že v kabině nezabírá téměř žádné místo,” vysvětluje Peter Johansson, který je u společnosti Volvo Trucks zodpovědný za ergonomii interiéru.

Nová postel je dalším zlepšením. Má pohodlnější matraci a je širší tam, kde je to nejvíce potřeba: 4 cm u hlavy a 5,5 cm u boků. V oblasti nohou je naproti tomu o 4 cm užší, aby se zvětšil prostor pro sedadlo řidiče. „Nemusí to znít kdovíjak, pouze několik centimetrů, ale jsou to důležité centimetry. Postel se v novém modelu Volvo FH zdá mnohem větší,“ vysvětluje Peter Johansson.

To správné osvětlení

„Snažili jsme se zbavit všech rušivých stínů v kabině lepším umístěním světel. Použili jsme hodně nepřímého osvětlení, aby se zabránilo oslňování. Příkladem je vstupní lampa, která osvětluje stupačky bez toho, aby vám svítila do očí,“ vysvětluje Peter Johansson. Rovněž úložné prostory mají lepší osvětlení. V úložném prostoru nad postelí se lampy rozsvěcí automaticky, když otevřete dvířka.

Při jízdě za tmy máte výhodu zlepšeného nočního osvětlení – červené LED lampy, které vám dovolují ponechat osvětlení zapnuté bez narušení nočního vidění. „Zlepšilo se rovněž ovládání osvětlení z postele. Pomocí nového ovládacího panelu můžete dokonce osvětlení ztlumit, nebo zvolit jednu z pevných úrovní osvětlení na spínačích osvětlení,“ vysvětluje Peter Johansson.
6
Pohodlí