Volvo FMX

Volvo FMX on kaasaegne ehitusveok, mis on täis uuenduslikke lahendusi ja enneolematuid funktsioone.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4 või 8×6

D11 või D13 (330–540 hj)
Valmistatud juhtidele, kellele meeldib otsetee

Kui muda või liiv on tee üle ujutanud, on edasi sõitmine ainus viis probleemide vältimiseks. Siin ei leidu Volvo FMX-i täpselt juhitavale vedavale esiteljele ühtegi vastast. Nüüd on sellega veelgi raskem võistelda, sest see on täielikult ümber kujundatud, suurendades kliirensit ja andes veokile maastikule sobiva pealesõidunurga.

On raske uskuda, et puhta valge särgiga ehitusüksuse juht on äsja saabunud Brasiilia mudamülgastest. Vähemalt seni, kuni ta hakkab rääkima uuest 8×6 konfiguratsioonist ja uue disainiga esiteljest.

Nii-öelda paanikanupp

„8×6 on juba mõnda aega saadaval olnud, kuid nüüd kuulub see standardvarustuse hulka ning sellega kaasnevad klientidele ka lühemad tarneajad. Rangelt võttes on tegu küll kuuerattaveoga, millel on kandevõime suurendamiseks lisatelg. Kuid koos uue esiteljega on see rasketes teeoludes äärmiselt kasulik sõiduk, nagu ka 6×6 ja 4×4,“ räägib Jonas Odermalm.

Ei takista vallid, ei takista kraav

Vedav esitelg on paigutatud 100 millimeetrit ettepoole. See annab veokile oluliselt parema pealesõidunurga, tänu millele on seda võimalik kombineerida kõigi pakutavate raamiosade ja mootoritega. Telg on läbinisti uus, hammasratastest laagriteni. Konstruktsioon teeb selle tugevamaks ja voolujoonelisemaks ning annab suurema kliirensi.

„Varem oli kõige madalamale ulatuvaks osaks paralleelvarras, kuid nüüd on see integreeritud teljetala taha. Praegu ulatub kõige madalamale vastupidav teljekorpus. Täislastis veokil on oluliselt suurem kliirens. Koos uue pealesõidunurgaga teeb see veokist väga universaalse masina ebatasasel pinnal liikumiseks,“ selgitab Jonas Odermalm.

Väiksem kütusekulu

Kuigi ehitusveokite korral on üldiselt tavaks pidev täisvedu, eelistab Volvo lasta veokijuhtidel seda ise rakendada – just siis, kui vaja. Jonas Odermalm meenutab üht kõrbes läbiviidud katset. „Tegelikult on seda vaja vaid kaks kuni viis protsenti tööajast. See tähendab aga, et 95 protsendil ajast on täisvedu täielik kütuse raiskamine – kui tegu ei ole just FMX-iga, kus juht saab selle kasutamist suunata.“

Vaba veeremine

Armatuurlaual oleva lüliti abil saab juht soodsate tingimuste korral valida ka tagarattaveo. See tähendab, et mootorist tulev jõud kantakse üle otse vedavale tagateljele ja teised rattad veerevad vabalt, tarvitades vähem kütust. Lisaboonusena kulub nii ka esitelg vähem.

Volvo FMX-i liikuvus

Ekstreemsetes tingimustes

Kuuerattaveoga veoki korral on hädavajalik omada telgedevahelist diferentsiaalilukku, mis lukustaks omavahel kaks diagonaalis asetsevat vedavat tagaratast. Jonas Odermalmi sõnul piisab sellest paljudes olukordades. „Kui olud tõeliselt libedaks muutuvad, tuleb rakendada ka vedav esitelg. See päästab teid paljudest täbaratest olukordadest – liigume äärmusliku liikuvuse juurde.“

„Siis on meil veel nii-öelda paanikanupp. Selle vajutamine lukustab esidiferentsiaali ning muudab veoki juhtimise raskeks – kuid võimaldab siiski kuivale maale tagasi jõuda.“

Jonas Odermalm

Teedel ja maastikul

Küsimuse peale, kellele selline liikuvus vajalik on, vastab Jonas Odermalm kärmelt: „Me laseme veokijuhil otsustada, millal täiendavaid veotelgi on vaja. Usun, et seda oskavad hinnata kõigi veokite juhid: nii 4×4 teepuhastusautode, kõrbes naftatorude juures tegutsevate 6×6 kallurite kui ka karjääride 8×6 kallurite juhid.“

„Ilma meie tuntud vastupidavuse ja töökindluseta ei oleks see muidugi sugugi nii ahvatlev,“ lisab ta.

Tutvuge kõigi täisveo variantidega

8
Liikuvus