Mootoriruumi kaane all oleks justkui võidusõiduauto

Inspireeritud võidusõidumaailmast, loob uus I-Shifti topeltsidur juhitavuse uue standardi. Esmakordselt kasutatakse raskeveokite juures seda tüüpi käigukastitehnoloogiat. „On imeline tunne“, ütleb I-Shifti topeltsiduri projektijuht Björn Lyngsö. „Võimsust on kogu aeg piisavalt.“

Topeltsiduriga käigukast võimaldab vahetada käike palju kiiremini. Sidurid töötavad paralleelselt, üks käik on alati sisse lülitatud. „See on, kui oleks kaks I-Shifti käigukasti ja üleminek ühelt teisele toimub vaid sekundi murdosa jooksul. Sõidu alustamisel ühes käigukastis sisselülitatud esimese käiguga, on teine käik teises käigukastis juba valmis“, selgitab Björn Lyngsö. „See lihtsalt sujub, pehmelt ja vaikselt.“

Innovatsioon juhtimises

Volvo jõuülekandesüsteemide meeskond võttis aluseks hästi tuntud tehnoloogiale, mis töötati välja I-Shifti jaoks. „Sel korral on nad läinud sammukese kaugemale, kasutades uue käigukasti loomisel täiesti uusi lahendusi. Paranes juhitavus, käiguvahetus muutus mugavamaks ja kiiremaks. Konstruktsioon on väga kompaktne, käigukast on senisest vaid 120 mm pikem. Samuti ei ole midagi ette heita kütusesäästlikkusele. See on samal tasemel kui I-Shiftil“, ütleb jõuülekannete tootejuht Astrid Drewsen.

„Ühendades selle uuenduse Euro 6 normile vastava Volvo võimsaima mootoriga D13, saate tõeliselt hea kombinatsiooni“, selgitab Astrid Drewsen. „Madalatest pööretest alates tagab see mootor pöördemomendi 2600 Nm, mis edastatakse sujuvalt ratastele. Igas olukorras.“

Nautige sõitmist

Võimsuse ja pöördemomendi stabiilsus tagab sujuva sõidu kõige erinevama iseloomuga teelõikudel, nii tõusudel kui langustel. „I-Shifti topeltsidur valib käikude vahetamiseks kõige ratsionaalsema ja tõhusama viisi. Säästlikkuse tagamiseks suudab see käigukast käike ka vahele jätta. Vahetab käiku just siis, kui vaja. Käiguvahetus on kiire ja sujuv, peaaegu tajumatu. Tulemuseks on katkematu jõuülekanne“, ütleb Astrid Drewsen.

„Võimsuskõvera keskosas ei ole käiguvahetusega mingeid probleeme – veojõud on ratastel kogu aeg olemas. Ühe testsõitja sõnul on vedavad rattad nagu iminappadega tee küljes“, lisab Björn Lyngsö.

Veojõud ja kiirendus on samuti paremad, isegi raske koormaga foori tagant liikumist alustades ja ringristmikel sõites. „Vajalik kiirus saavutatakse kiiresti ja selle stabiilsena hoidmine on lihtne isegi paljude tõusudega teelõikudel. See tähendab ühtlasi tootlikkuse tõusu“, ütleb Björn Lyngsö.

Õnnelik juht. Õnnelik veok

Rasketes olukordades, tõusudel ja märgadel metsavahelistel lõikudel – veokijuht ei ole pinges. „Võimsust kantakse ratastele üle pidevalt, igal ajahetkel – see vähendab libisemise ja veojõu katkemise ohtu. Need on ohtlikud olukorrad, mis tekitavad juhis stressi. I-Shifti topeltsiduriga käigukasti korral võib juht seevastu lõdvestuda, kontrollides olukorda ja tundes end mugavalt isegi niisugustes olukordades“, ütleb Astrid Drewsen.

Valides käigu vahetamiseks optimaalseima viisi, aitab I-Shifti topeltsidur vähendada veoki üldist koormust. „See on jõuülekannet ja kogu veokit säästev ja vähendab kulumist“, lisab Astrid Drewsen.

I-Shifti topeltsidur valib käikude vahetamiseks kõige ratsionaalsema ja tõhusama viisi.

„Veoki juhitavus sarnaneb sõiduauto juhitavusega.“

Kaks tõelist uudist, mis tõstavad juhitavuse veelgi kõrgemale tasemele. Sõltumatu esivedrustuse ja hammaslattrooliga on Volvo FH saanud omadused, mis varem olid kättesaadavad vaid sõiduautodele.

Kitsal ja ebatasasel teel võib olla veokit raske oma sõidurajal hoida. „Sõiduautot on samal teel sageli kergem juhtida. Juht istub palju madalamal ja tal on kergem manööverdada,“ räägib Volvo dünaamikaspetsialist Niklas Fröjd. Sõiduautol on veel teinegi eelis – sõltumatu vedrustus. Igal autorattal on oma telg, nii saab see teistest sõltumatult liikuda.
 
„Veoautol peab iga rattapaar telge jagama. Nii mõjutab üks ratas oluliselt ka teise liikumist,“ selgitab Niklas Fröjd. Uus Volvo FH muudab olukorda pisut võrdsemaks. Valige Volvo uus sõltumatu esivedrustus (IFS) ja juhitavuse kvaliteet paraneb mistahes teise raskeveokiga võrreldes.
 
„Sõiduauto juhtimise tunne kuulub kõikide uute Volvo FH veokite standardvarustusse. Kuid IFS-iga on veelgi parem. Veok õõtsub kurvides vähem ja liigub sirgelt nagu nool ka siis, kui tee on konarlik,“ räägib Niklas Fröjd.

Veelgi täpsem juhitavus

IFS on eeltingimuseks teisele olulisele uudisele raskeveokite maailmas – hammaslattroolile. See autotööstuses valitsev tehnoloogia suurendab kontrollitunnet roolikeeramisel ja teepinnaga kontakti saavutamisel. Hammaslattrooliga sõiduki rooli keerates reageerivad rattad kohe. „Erinevus veoki ja sõiduauto juhtimise vahel ei ole kunagi olnud väiksem,“ ütleb Stefan Axelsson, kes juhib uusi juhitavusomadusi peenhäälestanud Volvo rühma. Juhitavusest rääkides unustatakse sageli, kuidas see mõjutab juhi tõhusust ja omakorda ettevõtte elujõudu. „Head juhitavusomadused vähendavad veoki juhtimisel tekkivat pinget. See aitab veokijuhil tähelepanelik olla ja ohutult sõita,“ ütleb Stefan Axelsson. „Peale selle esindab täpne juht kliendi kaupa vedades oma ettevõtet paremini.

Kõikidel uutel Volvo FH-del on parem stabiilsus ja täpsem juhitavus

Kabiini parem külgstabiilsus ja nii kabiini kui ka raami ühtviisi hästi tasakaalustatud amortisatsioon – just need tegurid tagavad külgstabiilsuse suurenemise 50% ja seda on tunda kõikides uue FH kabiinides.
 
„Üheks näiteks on vedrud kabiini taga. Need on viidud üksteisest 25 cm eemale, suurendades seeläbi märgatavalt kabiini külgstabiilsust,“ ütleb Stefan Axelsson. Tänu kabiini suurenenud külgstabiilsusele ning eesmise ja tagumise vedrustuse uuele geomeetrilisele lahendusele ja täiustatud disainile on paranenud ka uue veoki suunastabiilsus.
 
Kõik see annab juhile suurema täpsuse ja kontrolli tunde, muutes liikumise teel ohutumaks ja vähem väsitavaks. „Kõik uute juhitavusomaduste arendamisel osalenud inimesed on tulemuste üle väga uhked,“ ütlevad Niklas Fröjd ja Stefan Axelsson.

Vaata lähemalt.
2
Juhitavus