„Volvo FMX“

Šiuolaikiškos konstrukcijos sunkvežimis „Volvo FMX“ suprojektuotas taikant naujoviškus sprendimus ir novatoriškas ypatybes.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 arba 10×6

D11 arba D13 (330–540 AG)
Sukurtas vairuotojams, mėgstantiems nukirsti kelią

Kai kelias užneštas purvu ar smėliu, vienintelis būdas nepakliūti į bėdą – nesustoti. Kaip tik čia sunku rasti lygių „Volvo FMX“ priekinei varančiajai ašiai. Dabar ji tapo dar pranašesnė, nes įdiegėme „Automatic Traction Control“ – naują išmaniąją funkciją, kuri automatiškai įjungia priekinę ašį, kai jos prireikia.

Sunku patikėti, kad statybų sektoriaus vadovas švariais baltais marškiniais ką tik grįžo namo iš purvo vonios Brazilijoje. Kol jis nepradeda kalbėti apie naujos automatinės visų ratų pavaros privalumus.

Dažniausiai vadinamas „O, velnias!“ mygtuku

”Priekinę varančiąją ašį visada projektavome taip, kad ją būtų galima įjungti, kai jos prireikia, o tai padaryti būtų paprasta. Tačiau ją norėjome dar labiau patobulinti, kad ji reikalautų dar mažiau vairuotojo dėmesio. Naudodami „Automatic Traction Control“, vairuotojai gali būti tikri, kad reikalinga trauka bus užtikrinta, tačiau tik tuomet, kai jos tikrai reikės“, – sako Jonas Odermalm.

Statesnės įkalnės ir gilesni grioviai

Priekinė varančioji ašis perkelta 100 mm arčiau priekio. Tai ne tik suteikia sunkvežimiui geresnį priartėjimo kampą, bet ir reiškia, kad ją galima derinti su visu važiuoklės komponentų ir variklių asortimentu. Ašis visiškai nauja – nuo krumpliastiebio iki guolių. Dėl savo dizaino ašis tampa stipresnė, aptakesnė ir užtikrina didesnę prošvaisą.

„Anksčiau žemiausia dalis buvo lygiagrečioji trauklė, tačiau dabar ji integruota už ašies sijos. Todėl dabar žemiausiu sunkvežimio tašku tapo tvirtas ašies karteris. Visiškai pakrauto sunkvežimio prošvaisa gerokai padidėjo. Pridėję dar ir naują priartėjimo kampą, gauname itin universalų sunkvežimį nelygiam reljefui“, – aiškina Jonas Odermalmas.

Mažesnės degalų sąnaudos

Nors nuolat veikianti visų ratų pavara yra įprastas sprendimas statybiniuose sunkvežimiuose, „Volvo“ pasirinko kitą kelią. Jonas Odermalmas prisimena dykumoje atliktą tyrimą: „Iš tikrųjų ji reikalinga maždaug tik 2–5 proc. viso laiko. Tai reiškia, kad 95 proc. laiko priekinė varančioji ašis tik eikvoja degalus – kas kita, jei tai FMX su „Automatic Traction Control“.“

Laisvas riedėjimas

Kai sąlygos palankios, sistema automatiškai išjungia priekinę ašį. Tai reiškia, kad galia tiesiogiai perduodama iš variklio į galinę varančiąją ašį, o kiti ratai laisvai rieda – ir sunaudoja mažiau degalų. Kai priekinių padangų sukibimą galima išnaudoti vairavimui, sunkvežimis taip pat tampa manevringesnis. Be to, sumažėja priekinės ašies dėvėjimasis.

„Volvo FMX“ judumas

Patekus į ekstremalią padėtį

Sunkvežimiuose su šešiais varančiaisiais ratais pirmiausia būtinas tarpašinio diferencialo blokavimo įrenginys, įstrižai blokuojantis du galinius varančiuosius ratus skersai vežimėlio. Jono Odermalmo nuomone, to pakanka daugelyje situacijų. „Jei sąlygos darosi ypač pavojingos, įjungiate priekinę varančiąją ašį. Tai padeda išsikapstyti iš daugelio situacijų – dabar galime užtikrinti geriausią judumą“.

„Be to, turime tai, kas dažniausiai vadinama „O, velnias!“ mygtuku. Paspaudus jį, užblokuojamas priekinis diferencialas – vairuoti sunkvežimį pasidaro itin sunku, tačiau jis leidžia išvažiuoti ant sausos žemės“.

Jonas Odermalmas

Įjungimas ir išjungimas

Paklaustas, kuo patrauklus toks judumas, Jonas Odermalmas ilgai negalvoja. „ATC tokia pat patogi, kaip ir nuolatinio veikimo sistema, tačiau pasirinktinai įjungiama priekinė varančioji ašis turi įvairių privalumų. Manau, kad tą vertina įvairių rūšių transporto priemonių – 4×4 techninės pagalbos automobilių, skirtų kelių priežiūrai, 6×6 savivarčių, dirbančių prie naftos vamzdynų dykumoje, 8×6 karjerų savivarčių, dirbančių kasyklose, ir 10×6 kranų, naudojamų smėlingose statybvietėse, – vairuotojai.“

„Žinoma, ši funkcija nebūtų tokia patraukli be mūsų reputacijos dėl patvarumo ir patikimumo“ – jis priduria.

Sužinokite daugiau apie „Automatic Traction Control“

8
Judumas